Relacje z innymi ludźmi nie są nam dane raz na zawsze. Czasem istnieją tak długo, że uważamy je za coś oczywistego, co będzie zawsze. Stają się częścią nas, naszej osobowości. Nie myślimy, że możemy je stracić. Rzeczywistość jest jednak inna. To, że dziś jest wspaniale w związku albo że silnie się z kimś przyjaźnimy, nie oznacza, że tak będzie już zawsze. O relacje należy dbać. Ludzkie więzi cierpią w szczególności przez ignorancję, bark zaangażowania i nieszczerość. Jak więc pielęgnować relacje z innymi?
Związek jako coś cenne co należy chronić. Na początku dobrze jest ustalić wzajemny poziom zaangażowania. Czy ta konkretna relacja jest dla mnie rzeczywiście wartościowa? Czy chcę być zaangażowany w nią? Czy jestem gotowy zainwestować swój czas, energię psychiczną i podjąć się pewnych wyrzeczeń związanych z dbaniem o nią? Czy ta osoba jest dla mnie ważna? Jeśli odpowiedź jest pozytywna z obydwu stron to wyrazem troski o wzajemne więzi jest traktowanie tego co nas łączy jako czegoś wymagającego ochrony. Co to znaczy? Relacja między nami to wartość nadrzędna i decyzje jakie podejmuję analizuje z perspektywy czy są one dobre, właściwe i pożądane w kontekście więzi. Na swoje wybory muszę spojrzeć w kontekście potencjalnego wpływu na tę relację. Posłużmy się przykładem. Spotykam się z wieloletnim przyjacielem co drugi piątek. Rytuał ten jest święty i trwa nieprzerwanie, odkąd pamiętam. Jednakże, jednego takiego piątku zostaję poproszony o pozostanie w pracy. Jakiego wyboru dokonam? Łatwiej jest nie narażać się szefowi i odwołać spotkanie, w końcu przyjaciel to zrozumie. Ale w wartościowych relacjach nie chodzi o to, żeby iść na łatwiznę. Należy je chronić, a to czasem wymaga odwagi i samozaparcia. Oczywiście jedno odwołane spotkanie nie zrywa więzi. Ale przyczyny tej konkretnej decyzji są bardziej podświadome. Sygnał jaki wysyłamy do przyjaciela w tym wypadku brzmi tak: jesteś dla mnie ważny, ale nie na tyle abym naraził się przełożonemu.
Wspólne rytuały. Tym co jest ogromnie pomocne przy kultywowaniu wieloletnich relacji są wspólnie wykonywane aktywności, które ze względu na swój trwały charakter nazywamy rytuałami. To wydarzenia, w których bierzemy udział razem bądź wspólnie dzielone pasje. Obiekt zainteresowana tutaj może być różny, tak jak różne są sposoby spędzania czasu. Tym co jest ważne to wspólnotowa i niemal święta, nietykalna natura tych aktywności. Dla jednych to kolacja raz na miesiąc albo rozmowa telefoniczna co drugi dzień czy wakacyjna wyprawa survivalowa. Wzajemne zobowiązanie do przestrzegania sztywnych reguł wyraża jednak coś głębszego. Osoba, z którą dzielimy rytuały jest nam bliska, zależy nam na niej do tego stopnia, że zawsze jesteśmy w stanie zarezerwować ten szczególny czas w ciągu tygodnia czy roku, aby wspólnie cieszyć się życiem.
Szczery kontakt. Podstawą dbania o relację jest szczerość. Przede wszystkim wobec samego siebie. Reguła szczerości wydaje się szczególnie trudna w sytuacjach, kiedy uświadamiany sobie, że dotychczasowa relacja staje się mniej ważna. Następuje to z wielu powodów np. dostrzegamy, że przyjaciel się zmienił, albo sami się zmieniliśmy, wchodzimy w dojrzały związek partnerski i uważamy, że dotychczasowe przyjaźnie stają się drugorzędne, bądź osoba, na której nam dotychczas zależało dokonała wyborów, z którymi nie możemy się zgodzić. Najważniejsza pozostaje szczerość. Czy dalej zależy mi na tej więzi? Czy kontakt z tą osobą jest dla mnie zdrowy i wartościowy? Jeśli nie, należy otwarcie zaznaczyć swoje wątpliwości. Czasem skutkiem takiego działania będzie zawieszenie bądź zerwanie kontaktu. Jednakże szczerość zapewnia nam komfort w dłuższej perspektywie. Gdy nie będziemy dopuszczać do świadomości prawdziwych uczuć i myśli, to więź i tak ulegnie osłabieniu i erozji ze względu na ignorancję i coraz większy brak zaangażowania. Częściej znajdziemy też wymówki, żeby się nie spotkać czy nie zadzwonić. Takie powolne osłabianie więzi trwa latami i stanowi źródło niepotrzebnego cierpienia dla obu osób. Relacje kształtują naszą osobowość i tworzą sieć wsparcia w trudach codzienności. Zapewniają szczęście w chwilach, kiedy jesteśmy razem. Należy o nie dbać, szczególnie o te wartościowe.