W klasyfikacji WHO depresja zajmuje czwarte miejsce wśród najistotniejszych problemów na świecie. Depresja jest z jedną z przyczyn samobójstw. Zła kondycja psychiczna, problemy emocjonalne oraz trudności ze zrozumieniem samego siebie z biegiem czasu prowadzą do dysfunkcji o podłożu psychosomatycznym. W niektórych przypadkach zaburzenia psychosomatyczne wpływają na wykluczenie społeczne. Warto pamiętać, że depresja to choroba ciała i duszy. Osoba cierpiąca na depresję wymaga wielowymiarowego postrzegania.
Depresja – co to takiego?
Depresja to zespół zaburzeń nastroju i aktywności trwających przez dłuższy czas, co prowadzi do pogorszenia funkcjonowania choreo w codziennym życiu. Depresja trwająca wiele miesięcy może powoli wyniszczać organizm, po przez ciągłe odczuwanie smutku i brakiem chęci do uczestniczenia w życiu społecznym.
Objawy depresji
- Stopniowa utrata radości i odczuwania przyjemności. Obniżenie nastroju, poczucie pustki, czasami towarzyszy też labilny drażliwy nastrój, trudności w kontrolowaniu emocji, smutek. Pojawia się też płacz, który coraz trudniej kontrolować.
- Lęk nie jest typowym objawem, natomiast bardzo często jej towarzyszy.
- Depresyjne myślenie, czyli negatywna ocena swojego życia (przeszłości, teraźniejszości i przyszłości), obniżona samoocena, utrata poczucia własnej wartości.
- Narastające poczucie utraty sensu życia, poczucie beznadziejności, myśli rezygnacyjna i myśli o śmierci.
- Pojawiają się też mniej typowe objawy taki jak:
- Obniżenie poziomu koncentracji, pogorszenie pamięci
- Zaburzenia snu trudności z zasypianiem, częste wybudzanie się, sen jest raczej płytki lub nadmierna senność w ciąg dnia i w nocy.
- Zmniejszenie lub utrata apetytu, osoby chorujące na depresję mówią o „jedzeniu na siłę”
- Spadek libido
Kiedy udać się do psychiatry?
Oczywiści w sytuacji gdy stan zdrowia psychicznego danej osoby budzi w nas niepokój. Objawy depresji o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu, które utrzymują się przez okres 2 – 4 tygodni są wskazaniem do konsultacji psychiatrycznej. W sytuacji nasilenia się objawów, konsultacja powinna obyć najszybciej jak to możliwe. Również momencie gdy objawy depresyjna trwają 2 – 3 dni, ale powtarzają się cyklicznie, także wskazana jest konsultacja u lekarza psychiatry.