Toksyczny związek – definicja
Toksyczny związek to relacja, która zamiast dawać nam energię zabiera ją. Partnerzy zamiast się wspierać i doceniać, to się poniżają i wzajemnie się krzywdzą.
Taka toksyczna relacja wcale nie oznacza, że w związku dochodzi do wybuchów i spektakularnych kłótni. Często ta destrukcyjność związku jest ukryta i ciężko ją wykryć. Może się przejawiać się budowaniem w partnerze ciągłego poczucia winy, bądź przeświadczaniem go, że jest gorszy. Taka przemoc emocjonalna jest gorsza od przemocy fizycznej i niesie ze sobą wiele długofalowych konsekwencji.
Czy jestem w toksycznym związku – czyli jak rozpoznać toksyczną relację?
Jest wiele oznak toksycznego związku, można byłoby o nich pisać i je wymieniać godzinami. Jedna z pisarek Yvette Bowlin oznaki, objawy toksycznej relacji opisała za pomocą 5 głównych cech:
1. Wygląda na to, że niczego nie robisz należycie dobrze.
2. Wszystko kręci się wokół nich/jego/jej, nigdy wokół Ciebie.
3. Zauważasz, że przy danej osobie nie jesteś w stanie w pełni cieszyć się życiem.
4. Czujesz się nieswojo, będąc po prostu sobą.
5. Masz ograniczane, a może nawet zabronione, samorozwój i jakiekolwiek zmiany.
Jeśli zauważasz u siebie chociaż jednego z wyżej wymienionych objawów, wsłuchaj się w samego siebie i kontroluj czy relacja w której jesteś jest dla ciebie dobra. Czy niesie ze sobą pozytywne konsekwencje czy raczej ciągnie cię w dół.
Jak uwolnić się z toksycznego związku?
Pewnie w tym momencie właśnie sobie zadajesz pytanie: Czy da się uwolnić od toksycznego partnera? Przeglądając wiele artykułów i badań na temat toksycznych relacji, doszłam do kilku kroków w jaki sposób można się uwolnić z takiej relacji. Opiszę je w 5 krokach:
1. Przeanalizuj negatywne zachowania z przeszłości. Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy. Wymaga obiektywnej oceny, tego jak czujesz się w związku. Zdystansuj się do tego, a następnie odpowiedz sobie na pytania: Jak się czuje gdy jesteśmy razem, jestem przybity/a czy rozpiera mnie energia? Czy czas z nim/nią spędzony pozostawia we mnie złość, radość czy rozczarowanie? Czy czuje, że muszę spędzać z nim/nią czas? Kto jest dawcą, a kto biorcą w tym związku? Czy w ogóle jego/ją lubię?
2. Odpowiedz sobie na pytanie: Jak obecnie się czuje? Ten krok rozpocznij od nazwania korzyści płynących ze związku. Każda relacja posiada element odpłaty, czyli coś dajemy i coś dostajemy. Jeżeli tego elementu nie ma, nie powinnaś/eś tkwić w tym związku. Każdy niechętnie zagłębia się i zastanawia nad korzyściami płynącymi z toksycznej relacji. Dlatego tak ważne jest, aby się nad tym zastanowić i drążyć tę kwestię. Zadaj sobie pytanie: Czy on/ona w jakiś sposób sprawia, że czuje pozytywne emocje czy raczej czuje się winna/y?
3. Rób to, co daje Ci szczęście. W taki sposób najłatwiej zapełnić pustkę po zerwanej znajomości. Zacznij robić to, co daje Ci radość, poprawia nastrój, np. odnów kontakty ze znajomymi, idź na siłownie, maluj czy medytuj. Ważne, aby dana czynność sprawiała Ci radość, ale cały czas pamiętaj, że nie chcesz czuć się jak wcześniej (smutny, przygnębiony).
4. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Natomiast dokonaj mądrego wyboru z kim spędzasz czas.
5. Zamień negatywną przeszłość na pozytywną przyszłość. Przeanalizuj toksyczne relacje z przeszłości i wybacz sobie popełnione błędy. Pamiętaj, że zasługujesz na miłość i uwagi, by zbudować lepszą przyszłość samemu sobie.
Podsumowanie
Każdemu z nas ciężko jest obiektywnie ocenić jakość naszych relacji, często bronimy się przed tym gdy ktoś nas ocenia czy naszego partnera. Gdy kogoś kochamy, to chcemy żeby było idealnie, albo żeby tak myśleli inni. Natomiast trzeba zadać sobie pytanie czy naprawdę warto zatracać się dla drugiej osoby. Zawsze trzeba się zdystansować do danej relacji i obiektywnie zastanowić się nad jej jakością. Zawsze można wyjść z toksycznej relacji, nie jest to łatwe i wymaga od nas wiele pracy, ale wszystko jest możliwe.