729 660 160 psycholog.poznajsiebie@gmail.pl

Cyberprzemoc, po czym poznać, że dziecko jej doświadcza?

Cyberprzemoc wobec dziecka obejmuje szereg negatywnych zachowań t.j.: zastraszanie, szantaż, nękanie, wykluczanie ze społeczności internetowych, rozpowszechnianie obraźliwych i nieprawdziwych treści, rejestrowanie/nagrywanie dziecka bez jego zgody czy podszywanie się pod nie. Wirtualna krzywda pozostawia takie same realne ślady jak ta fizyczna. Oto sygnały, że dziecko mogło stać się ofiarą cyberprzemocy:

  • Zmiana zachowania-pełne energii i pozytywne dziecko staje się apatyczne, drażliwe, płaczliwe, pełne napięcia i smutku, widoczne na co dzień oznaki zmartwienia, utrata wcześniejszych zainteresowań.
  • Zmiana podejścia do social mediów- w miejsce zwykłego, normlanego dla siebie użytkowania portali społecznościowych pojawia się albo przymus ciągłego podglądania co się dzieje w sieci, albo dziecko unika kontaktu z wirtualną rzeczywistością, przejawia lęk i zestresowanie podczas otrzymywania powiadomień internetowych.
  • Skrytość- rodzic zazwyczaj wyczuwa, że dziecko coś przed nim skrywa, w miejsce zwyczajnej otwartości i szczerości pojawiają się sekrety i tajemnice, związane z użytkowaniem Internetu. Takie dziecko może wyłączać telefon, skrywać ekran, kiedy rodzic przypadkowo przechodzi obok, usuwać historię czy ograniczyć całkowicie korzystanie z portali społecznościowych w obecności dorosłych, aby nie włączać ich w swój problem.
  • Wycofanie z relacji z rodziną- dziecko będące ofiarą cyberprzemocy czuje się zawstydzone i bezradne, nie chce w te przykre doświadczenia włączać dodatkowo najbliższej rodziny, ponieważ z jednej strony czuje wstyd, a z drugiej obawia się, że reakcja dorosłych członków rodziny tylko pogorszy sytuację.
  • Objawy somatyczne- czyli problemy ze snem, koszmary nocne i wybudzanie się z krzykiem, bóle brzucha i głowy, brak apetytu, mogą się nasilać szczególnie przed pójściem do szkoły.
  • Zachowania autoagresywne- dominujące poczucie bezradności i bezsilności rodzą myśli i zachowania suicydalne, zagrażające zdrowiu i życiu dziecka, mogą przejawiać się w tematach rozmów podejmowanych przez dziecko jako tzw. autoagresja werbalna np. przez samooskarżanie się dziecka oraz przez samookaleczanie się- przejaw autoagresji niewerbalnej.
  • Unikanie towarzystwa rówieśników- dziecko nie chce utrzymywać, a nawet rozmawiać o sowich koleżankach i kolegach z szkoły. Cyberprzemoc zazwyczaj korzysta z treści ośmieszających, krzywdzących czy wręcz upokarzających dlatego dziecko będące ofiarą przemocy w sieci będzie starało się ograniczyć liczbę kontaktów ze swoim środowiskiem do minimum. Nie chce się narażać na dalsze cierpienie i wyśmiewanie. Ważną oznaką jest też fakt, że rówieśnicy nie odwiedzają i nie nawiązują kontaktu z pokrzywdzonym dzieckiem.
  • Gorsze wyniki w nauce- cyberprzemoc często ma miejsce w środowisku szkolnym, w takiej sytuacji dziecko unika szkoły opuszczając lekcje, wagarując czy wymuszając na rodzicach pozostanie w domu. Dodatkowo problemy z koncentracją, rozdrażnienie, stres negatywnie wpływają na zdolności poznawcze dziecka.

Należy pamiętać, że dziecko stając się ofiarą cyberprzemocy prezentuje powyższe objawy w nadziei na pomoc. Często nie jest w stanie poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Znajdując się we wrażliwym rozwojowo momencie swojego życia, narażone jest na negatywny wpływ szkodliwych przekonań powstałych na tle doświadczanej przemocy, dotyczących siebie, świata i swojej w nim przyszłości.