Czym jest wypalenie w związku i jak je rozpoznać?
Na pewnym etapie związku pojawia się rutyna. Natomiast nie można bagatelizować pierwszych objawów wypalenia, należy je wziąć na poważnie. Ważne, aby nie pozwolić na trwały rozpad więzi. Gdy dojdzie do rozpadu więzi okażę się, że wasz dom stał się mieszkaniem dla ludzi, w którym każdy z was mieszka w swoim świeci i nie ma szczęścia.
Wypalenie w związku prowadzi do wyczerpania, frustracji, poczucia ciągłego niezadowolenia, które przechodzi również na życie zawodowe. Kilka symptomów wskazujących na wypalenie związku:
- chroniczne zmęczenie,
- poczucie beznadziei i bezradność,
- bezsenność, dekoncentracja,
- niepokój, smutek, złość, apatia,
- pewność, że wady bliskiej osoby przyćmiewają jej zalety,
- ograniczanie seksu,
- izolacja,
- pogorszenie się stanu zdrowia fizycznego, jak bóle głowy, żołądka, pleców, brak apetytu.
W relacjach, które doświadczają wypalenia związku pojawia się wysoki poziom stresu, który jest istotnym czynnikiem nieszczęścia w związku. Badania pokazały, że stres obniża zdolność osoby do konstruktywnego radzenia sobie z konfliktami w związku. Pozbawia też pary czasu i skupienia na rozwijanie intymności, co zagraża długowieczności małżeńskiej i satysfakcji. „Stres pochłania zasoby, których potrzebujemy do skutecznego zachowania w relacjach”, podkreśla dr Lisa A. Neff, profesor w dziale rozwoju człowieka i nauk o rodzinie na University of Texas w Austin.
Trzymanie się za ręce
„Badania pokazują, że trzymanie za rękę partnera może sprawić, że odczuwasz mniej bólu”, wspomina Huelsnitz. Niezależnie od tego, czy spacerujesz po mieście, czy siedzicie obok siebie na kanapie, ten mały gest wzmacnia intymność w relacji.
Utrzymywanie kontaktu wzrokowego.
Badania sugerują, że oksytocyna, hormon przywiązania wzrasta, gdy partnerzy często i długo na siebie patrzą. Badania Ditzena pokazują, że pary, które wytwarzały dużo oksytocyny, doświadczyły też obniżonego poziomu kortyzolu oraz zwiększonej pozytywnej komunikacji i przywiązania.
Przytulanie
Okazuje się, że przytulanie łagodzi, zmniejsza poziom stresu i negatywność w konfliktach interpersonalnych.
Co robić, aby uniknąć wypalenia w związku?
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz w jednym z wywiadów podkreślił 3 istotne rzeczy, które należy natychmiast włączyć w życie.
- Na pewien czas oddalenie się od siebie
Krótka separacja może pomóc inaczej spojrzeć na kryzys w związku. Tylko 2-3 tygodnie oddalenia się od siebie a dzięki temu może pojawić się tęsknota, zdystansowanie od problemu, nowa perspektywa myślenia.
- Wrócenie wspomnieniami do początków relacji
Wspomnienia są ważne, odświeżają pamięć i sprawiają, że przypominają nam o tym, dlaczego wybraliśmy daną osobą. Warto mieć w pogotowiu, pudełko, w którym umieszczone będą wspólne pamiątki, zdjęcia.
- Pojechanie wspólnie w ulubione miejsce
Pary mają również ulubione miejsca, w których są pozostawione wspomnienia. Może to być ulubiona kawiarnia, park, kino, jakieś miejsce na świecie.
Dzięki tym trzem elementom związek może ruszyć na nowo. Może uaktywni się coś co sprawi, że para zaczyna widzieć nadzieję na powrót do dawnej energii w związku. To mogą być pierwsze kroki w kierunku wyjścia z kryzysu. Kolejnym istotnym ruchem często jest terapia par, czyli świadoma praca nad niedociągnięciami w relacji, które utrudniają czerpania satysfakcji z przebywania ze sobą.