729 660 160 psycholog.poznajsiebie@gmail.pl

Zaburzenia seksualne wśród Polek i Polaków

Termin zaburzenia seksualne powoli odchodzi zastępowany przez tzw. dysfunkcje seksualne. Dysfunkcje to takie problemy w szeroko pojętym wymiarze seksualności człowieka, które związane są z brakiem odczuwalnej przyjemności bądź niemożnością jej doświadczania. Stanowią całkowicie odrębną grupę stanów klinicznych niż zaburzenia parafilne tj. ekshibicjonizm, sadyzm czy pedofilia. Jedna i druga grupa dotyczy seksu, jednakże dysfunkcje choć wskazują na problemy w tym zakresie, nie są wyrazem głębokiej psychopatologii jak parafilie. Jakie więc dysfunkcje seksualne możemy spotkać najczęściej w Polsce? Według badań i raportów wśród kobiet jest to zaburzenie zainteresowania i podniecenia seksualnego, tymczasem wśród mężczyzn to przedwczesny wytrysk i zaburzenie erekcji.

Zaburzenie zainteresowania i podniecenia seksualnego u kobiet nazywane jest frygidnością i oznacza tyle co obniżony popęd seksualny. Inne nazwy to oziębłość seksualna bądź seksualna anoreksja. Doświadczana jest jako nawracający i uporczywy spadek potrzeby podejmowania aktywności seksualnej. Kobieta cierpiąca na zaburzenie zainteresowania i podniecenia seksualnego nie ma ochoty na inicjowanie zbliżeń seksualnych i przejawia brak zainteresowania utrzymywaniem kontaktów o takiej naturze. Klinicyści wymieniają wiele przyczyn tej dysfunkcji od biologicznych przez psychiczne po czynniki partnerskie tj. nieatrakcyjność partnera czy poczucie rozczarowania w związku z niskim poziomem sprawności seksualnej pary. Należy pamiętać, że dysfunkcja ta może być następstwem innych zaburzeń psychicznych tj. zaburzenia nastroju np. depresja czy zaburzenia lękowe np. fobie specyficzne. Szacuje się, że w Polsce problem zaburzenia zainteresowania i podniecenia seksualnego dotyczy co czwartej kobiety.

Przedwczesny wytrysk nasienia to dysfunkcja seksualna diagnozowana u mężczyzny, który osiąga orgazm wcześniej niż tego chce, przy czym stosunek pochwowy zazwyczaj trwa do minuty czasu. Nierzadko kończy się wraz z wprowadzeniem penisa do pochwy. Wytrysk przedwczesny jest najpowszechniej występującą dysfunkcją seksualną w męskiej populacji, odpowiedzialną nawet do 50% zgłaszanych przez panów problemów seksualnych. Chociaż kryterium czasowe nie jest do końca ostre (opiera się na przeświadczeniu obu partnerów, że do wytrysku dochodzi po prostu zbyt wcześnie) to pozostaje konsekwentnym źródłem poczucia braku satysfakcji ze wzajemnego pożycia oraz przynosi rozczarowanie a nawet może być przyczyną wtórnej impotencji.

Drugim „najpopularniejszym” zjawiskiem ze spectrum problemów seksualnych mężczyzn jest zaburzenie erekcji znane powszechnie jako impotencja. Reakcja wzwodu może być niecałkowita bądź w ogóle nie występować na bodźce seksualne co jest niewystarczające do odbycia satysfakcjonującego stosunku. Według różnych źródeł mniej więcej co piaty młody mężczyzna w Polsce doświadcza zaburzeń wzwodu. Wraz z wiekiem odsetek ten zwiększa się. Co ciekawe o ile występujące zaburzenie erekcji u starszych panów związane jest z naturalnymi procesami starzenia się i zmian w organizmie, o tyle wśród młodszego pokolenia przyczyny te są psychogenne i sytuacyjne. Na przykład młody chłopak może nie osiągać erekcji w kontakcie ze swoją stałą partnerką, jednakże erekcja występuje spontanicznie w wyniku masturbacji bądź w przelotnych kontaktach seksualnych. Jednym ze źródeł tego zjawiska może być powszechna seksualizuja młodszego pokolenia oraz coraz bardziej zyskujące na „popularności” uzależnienie od masturbacji z towarzyszącym mu oglądaniem pornografii. Jednakże jest to temat na osobny tekst.